Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jeruzalém - informace o svatém městě

Biblické město Jeruzalém je poseto spoustou úchvatných památek a jeho historie sahá více než 3000 let do minulosti. Během své existence město zažívalo období slávy, ale i úpadku. Jeruzalém byl celkem dvakrát zcela zničen, 23 krát obléhán, 52 krát napaden a 44 krát dobyt. Na východě se zvedá Olivová hora a na jihu hora Sión - místa spjatá s posledními činy Ježíše Krista.

Jeruzalém je s rozlohou 125,1 km2 a téměř 800 tisíci obyvateli největším a také nejlidnatějším městem Izraele. Izraelci jej považují za hlavní město celého státu, i když tím je oficiálně Tel Aviv. První zmínka o Jeruzalémě je v Bibli, kde bylo uvedeno pod názvem „salem“, což znamená „mír“. Historie údajně sahá až do 4. tisíciletí před naším letopočtem, díky čemuž je Jeruzalém jedním z nejstarších měst na světě. Je nejsvětějším místem judaismu a duchovním centrem židovského národa. Jeruzalém má však velký význam také pro křesťany, kteří jej považují za místo, kde byl ukřižován Ježíš Kristus a muslimové jej uctívají jako třetí nejsvětější místo islámu. Ve městě se nachází 1024 synagog, 158 kostelů a 73 mešit.

Jeruzalém, Izrael

Současná podoba Jeruzaléma pochází z období krále Sulejmana, tedy přibližně z roku 1542. Na architektuře města jsou patrná nejrůznější stavební období. Ty nejvýznamnější památky jsou umístěny ve Starém městě a na ploše necelého kilometru čtverečního se jich tísní více než dost. Staré město je obklopeno hradbami 4m širokými a 3 m vysokými. Hradby doplňuje 34 věží a 8 bran, jejich součástí je také Citadela, která bývá někdy také nazývána Davidova věž. Staré město ukryté za hradbami se dělí do čtyř nepřesně vymezených čtvrtí – křesťanské, židovské, muslimské a arménské. Staré město Jeruzaléma je společně s hradbami zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Pro Židy je Jeruzalém významný z toho důvodu, že zde na Chrámové hoře stávaly dva chrámy – Šalamounův chrám a později druhý Chrám. Z něj se podařilo do dnešních dní dochovat pouze jednu Západní zeď, která je známější pod názvem Zeď nářků. Právě židovský čtvrť je ze všech jeruzalémských čtvrtí nejčistší a nejvýstavnější. Při procházce úzkými uličkami objevíte malé kavárničky, obchůdky a bistra evropského typu. Křesťané Jeruzalém uctívají pro jeho starozákonní historii a význam v životě Ježíše Nazaretského. Nový Zákon uvádí, že byl do Jeruzaléma Ježíš přinesen krátce po narození a byl to rovněž Jeruzalém, kde podle tradice Ježíš absolvoval poslední večeři na hoře Sión.

K významným křesťanským místům patří Křížová cesta Via Dolorosa směřující na Golgotu. Právě Golgota by měla být místem Ježíšova ukřižování. Dnes na ní stojí Chrám Božího hrobu, který je po více než 2000 let křesťanským poutním místem. Tento kostel vznikla na místě předpokládaného ukřižování, pohřbu a zmrtvýchvstání Krista a je celosvětově nejvýznamnější křesťanskou památkou. Jeruzalém je však spojen také s několika Ježíšovými zázraky. Naleznete zde například jezírko, v němž vyléčil 38 let chromého muže. Na východě města se zvedá Olivová hora s kostelem Nanebevzetí Páně, kde Ježíš vstoupil do nebe. Z Olivové hory je nádherný výhled na celé město.

Jeruzalém, Izrael

Pro muslimy mají velký význam dvě památky nacházející se na Chrámové hoře a to je mešita Al-Aksá, jejíž jméno je zmíněno v Koránu, a Skalní chrám stojící nad kamenem, z něhož údajně prorok Mohamed vstoupil na nebesa. Skalní chrám je jednou z prvních velkých staveb islámské architektury. Jeho úkolem bylo dávat najevo nadřazenost islámu a měl být centrem islámské víry ve Svatém městě. Dnes je jakýmsi jeho neodmyslitelným symbolem a zlatá kopule je vidět ze širokého okolí. Svou čtvrť mají v Jeruzalémě také Arméni, byli totiž prvním národem, který v roce 303 našeho letopočtu oficiálně přijal křesťanství. Arménská přítomnost v Jeruzalémě byla vždy čistě náboženská. Současná komunita Arménů čítá asi 2 tisíce lidí, kteří zde mají své obchody, školy i knihovny.

Z dalších památek v Jeruzalémě stojí za návštěvu například moderně pojatý kostel Všech národů, který byl postaven v letech 1919 až 1924. Na jeho stavbu přispělo 16 světových národů a je situován pod skálou Agonie, tedy na místě, kde Ježíš trpěl, když se dozvěděl o svém osudu. V sousedství kostela se rozkládá Gethsemantská zahrada s olivami. V nové části Jeruzaléma se vyjímá atraktivní budova parlamentu zvaná Knesset. Stavba z červeného jeruzalémského pískovce stála 7 milionů dolarů a městu ji darovala rodina Rothschildů. Ke slavnostnímu otevření došlo v roce 1966. V Jeruzalémě byste neměli vynechat ani prohlídku místního bazaru, který ukrývá spoustu zajímavostí, starožitností, klasických suvenýrů i dobrot.

Jeruzalém byl Izraelem oficiálně vyhlášen za hlavní město v roce 1980. OSN a mezinárodní společenství ovšem tento akt neuznala a za hlavní město je považován Tel Aviv. Právě tam se také nachází většina zahraničních zastupitelských úřadů.


Zvětšit mapu

Zeď nářků - Jeruzalém

Zeď nářků - Jeruzalém

Zeď nářků, nebo také Západní zeď je tím, co se podařilo dochovat ze západní části vnější hradby, která ke konci období druhého jeruzalémského chrámu obklopovala jeruzalémskou Chrámovou horu. Tato masivní zeď postavená z obrovských kamenných kvádrů je nejposvátnějším židovským místem. Spousta věřících sem přichází každý den odříkat celou Knihu žalmů.

celý článek

 

Jeruzalém - Chrámová hora

Jeruzalém - Chrámová hora

V jihovýchodní části jeruzalémského Starého města se rozprostírá rozlehlá plošina nazývaná Haram aš-Šaríf, neboli Chrámová hora. Jde o místo, kde údajně stával Šalamounův chrám a později také tzv. Druhý chrám, jež nechal rozšířit Herodes Veliký, ale byl zničen Římany. Po dlouhých letech zapomnění zde v roce 691 vyrostl nepřehlédnutelný Skalní chrám.

celý článek

 

Chrám Božího hrobu v Jeruzalému

Chrám Božího hrobu v Jeruzalému

Nejvýznamnější křesťanskou památkou na světě je bezpochyby jeruzalémský Chrám Božího hrobu, který byl vystavěn na místě předpokládaného ukřižování, pohřbu a následného zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Nachází se uvnitř hradeb starého města Jeruzaléma na místě, které většina křesťanů uctívá jako Golgotu neboli horu Kalvárii.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Krásy Izraele, Palestiny, Jordánska

S poutavým výkladem české průvodkyně. Cestujte v dobré společnosti a s perfektním servisem. Již 29 let plníme sny cestovatelů. CK TILIA.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko