Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tel Aviv - informace o městě

Tel Aviv je druhým největším městem Izraele a také neoficiálním hlavním městem země, které uznává většina států světa. Samotný Izrael však roku 1949 vyhlásil za své hlavní město Jeruzalém. Tel Aviv, v němž dnes žije více než 400 tisíc obyvatel, je významným kosmopolitním, kulturním a finančním centrem a také oblíbenou přímořskou destinací.

Tel Aviv ležící na pobřeží Středozemního moře je správním centrem Telavivského distriktu a je součástí rozlehlé metropolitní oblasti Guš Dan, kterou obývají více než 3 miliony lidí. Vzhledem ke své poloze se Tel Aviv stal také vyhledávaným přímořským letoviskem, které láká návštěvníky na dlouhou písečnou pláž, příjemně teplé moře a stálé slunečné počasí.

Tel Aviv, Izrael

Město bylo založeno teprve v roce 1909 na okraji starobylého přístavního města Jaffa, v němž žilo převážně arabské obyvatelstvo. V těchto místech se pak začal židovský Tel Aviv rozrůstat, až nakonec starodávnou Jaffu zastínil. V roce 1950 pak došlo ke sjednocení obou měst. Do roku 1949 byl Tel Aviv, jehož název v překladu znamená Pahorek jara, hlavním městem Izraele. Izraelští představitelé se však poté rozhodli přesunout hlavní město státu do Jeruzaléma, což mnoho světových států neuznalo.

Tel Aviv je v současnosti sídlem mnoha významných institucí. Nachází se v něm například centrála izraelské tajné služby Mosad, mnoho výzkumných center, významných firem i Telavivská burza cenných papírů. Město se stalo důležitým centrem židovského státu a podle průzkumů jde také o vůbec nejdražší město Blízkého východu a jedno z nejdražších měst světa. Z turistického hlediska je zajímavé nejen pro ideální podmínky pro plážovou rekreaci, ale také pro svá zábavní a obchodní centra, kavárny, výtečné restaurace a samozřejmě také památky, kterých je zde požehnaně.

Část Tel Avivu nazývaná Bílé Město byla roku 2003 zapsaná na Seznam památek světového dědictví UNESCO, protože jde o největší soubor modernistických budov postavených v architektonickém stylu Bauhaus na světě. Centrum města tak tvoří okolo 4 tisíc unikátních bělostných staveb z 30. a 40. let 20. století. Postavili je židovští architekti převážně z Německa. Právě tam umělecký směr Bauhaus zažíval v první polovině 20. století největší rozkvět. Tento styl vyniká jednoduchostí, funkčností a při výstavbě domů jsou použity moderní technologie. Nejvíce staveb stylu Bauhaus v Tel Avivu si můžete prohlédnout na Rotschildově třídě či v ulici Ahad Ha´am.

Koho by zajímala ta unikátní architektura detailněji, může navštívit Bauhaus Centrum na ulici Dizengoff Street. Po prvním telavivském starostovi bylo pojmenováno také nedaleké náměstí Dizengoff Square, v jehož středu je umístěna velká fontána, kterou v roce 1928 vytvořil izraelský umělec Jakov Agama. Na tomto náměstí stojí dvě budovy postavené ve stylu Bauhausu. Zajímavý je zejména hotel Cinema Eden.

Tel Aviv, Izrael

V severní části metropole, u ústí řeky Jarko do Středozemního moře, se nachází starý přístav Namal. Ten v minulosti sloužil k tomu, aby byli obyvatelé nově vybudovaného židovského Tel Avivu nezávislí na arabské Jaffě. V užívání byl až do roku 1965, poté byl po dobu asi 30 let zcela opuštěn a nyní je z něj živé centrum plné restaurací, barů, nočních podniků a obchodů. Pokud se chcete v Tel Avivu dobře pobavit, rozhodně starý přístav navštivte. Tel Aviv je po celé své délce lemován pobřežní promenádou, která kopíruje krásnou písečnou pláž. V její blízkosti vyrostly jako houby po dešti moderní hotely a obytné domy. Z promenády je možné se vydat do Parku Nezávislosti či k budově známé jako Opera Towers, v níž se nachází velké obchodní centrum.

Jednou z nejstarších ulic Tel Avivu je Bialik Street, která nese jméno izraelského národního básníka. Chaim Nachman Bialik žil v letech 1873 až 1934 a ve městě je možné dnes navštívit dům, v němž po mnoho let žil. Velkou turistickou atrakcí města je Věž míru z 60. let minulého století, v níž se nachází muzeum voskových figurín, četné obchody a rozhledna. Z 34 podlaží se návštěvníkům naskýtá jedinečný výhled na celý Tel Aviv. Na Rabinově náměstí ve východní části města se nachází památník věnovaný izraelskému premiérovi Jicchaku Rabinovi (1922 – 1995), který byl v těchto místech zavražděn. Kromě památníku z čedičových kamenů dominuje náměstí ještě památník holocaustu a židovského odporu. V roce 1978 bylo v Tel Avivu otevřeno Muzeum židovského lidu seznamující návštěvníky s tradicemi, uměním a běžným životem Židů. Geologickou historii a kulturu Izraele zase přibližuje Muzeum Erec Izrael. A za návštěvu pak jistě stojí i Telavivské muzeum umění, kde jsou k vidění impresionistická, kubistická i surrealistická díla a nechybí ani moderní umění.

Turisté rádi navštěvují také ulice staré Jaffy, zejména pak Čtvrť umělců, v níž jsou k vidění starobylé arabské domy. Procházet se můžete po úzkých dlážděných uličkách a navštěvovat místní galerie a ateliéry místních umělců. Jaffa je v současnosti považována za centrum řemesel a umění Tel Avivu. Čtvrti vévodí římskokatolický klášter sv. Petra z roku 1891 a najdete zde ještě řadu dalších památek. Narazit můžete na klášter sv. Mikuláše, pravoslavný chrám sv. Michala, mešitu Mahmudíja z roku 1812, či Hodinovou věž z roku 1901. Žádný turista nevynechá možnost projít se po Mostě přání.

Tel Aviv – perla Bauhausu

Tel Aviv – perla Bauhausu

Kdo chce poznat moderní tvář Izraele, musí se vypravit do Tel Avivu, který je hlavním ekonomickým a kulturním centrem země. Je rovněž vyhledávaným přímořským letoviskem lemovaným dlouhou písečnou pláží a navíc ukrývá i spoustu architektonických pokladů. Prohlídka města tak potěší návštěvníky s nejrůznějšími zájmy.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Krásy Izraele, Palestiny, Jordánska

S poutavým výkladem české průvodkyně. Cestujte v dobré společnosti a s perfektním servisem. Již 29 let plníme sny cestovatelů. CK TILIA.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko