Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tel Aviv – perla Bauhausu

Kdo chce poznat moderní tvář Izraele, musí se vypravit do Tel Avivu, který je hlavním ekonomickým a kulturním centrem země. Je rovněž vyhledávaným přímořským letoviskem lemovaným dlouhou písečnou pláží a navíc ukrývá i spoustu architektonických pokladů. Prohlídka města tak potěší návštěvníky s nejrůznějšími zájmy.

Tel Aviv je se svými více než 400 tisíci obyvateli po Jeruzalému druhým největším izraelským městem. Pro většinu států světa je Tel Aviv také hlavním městem země, ale samotný Izrael jako své hlavní město od roku 1949 uznává právě Jeruzalém. Tel Aviv byl založen poměrně nedávno, v roce 1909 koupil Židovský národní fond pozemky obklopené písečnými dunami, které se nacházely severně od starobylého arabského přístavu Jaffa. V těchto místech pak začalo vyrůstat moderní město nazvané Tel Aviv, což v doslovném překladu znamená „Pahorek jara“.

Tel Aviv
Foto: Tel Aviv

Rostoucí Tel Aviv po čase význam Jaffy úplně zastínil. V roce 1950 pak došlo ke sjednocení těchto dvou měst. V současnosti se v Tel Avivu nachází řada významných institucí, včetně centrály izraelské tajné služby Mosad a Telavivské burzy cenných papírů. Sídlí zde rovněž mnoho firem a také výzkumná a vývojová centra. Tel Aviv je zkrátka sebejistým centrem židovského státu, které však oplývá také spoustou atraktivit, jako jsou pláže, moře, obchodní a zábavní centra, kavárny, restaurace a zajímavé památky – to vše dělá z Tel Avivu oblíbený cíl turistů. 

Tel Aviv je unikátní v tom, že byl postaven převážně v architektonickém stylu známém jako Bauhaus. V centru města se nachází na 4 tisíce takovýchto staveb, které vznikaly ve 30. a 40. letech minulého století. Nikde jinde na světě nenajdete pohromadě tolik staveb patřících do tohoto architektonického stylu. Autory mnoha budov byli převážně imigranti z různých koutů Evropy, převážně však z Německa, kde tento umělecký směr v letech 1919 – 1933 zažíval rozkvět. Styl Bauhaus se vyznačuje jednoduchostí a funkčností, ale i použitím moderních technologií v kombinaci s uměním. Snahou architektů bylo také vnést do staveb jisté socialistické ideje sionismu. V roce 2003 byla celá tato část Tel Avivu, v níž se budovy Bauhausu nachází, zapsána pod názvem Bílé město Středomoří na Seznam světového dědictví UNESCO. Největší koncentraci budov Bauhaus v Tel Avivu naleznete na Rotschildově třídě a ve vedlejší ulici Ahad Ha´am. 

Prohlídku města je možné začít ve starém přístavu Namal v severní části centra města, v místě, kde se řeka Jarko vlévá do Středozemního moře.  Tento přístav byl vybudován proto, aby židovští obyvatelé nového města nebyli závislí na arabském přístavu v Jaffě. Vyřazen z provozu byl roku 1965 a společně s ním i řada továren. Na dlouhých 30 let byl pak starý přístav ponechán svému osudu, teprve v 90. letech minulého století se proměnil v prostor plný obchodů, barů, restaurací a nočních klubů. V současnosti se zde konají také různé kulturní akce. 

Tel Aviv
Foto: Tel Aviv

Z přístavu je možné se vypravit na dlouhou pobřežní promenádu, která lemuje město v celé jeho délce. Promenáda se táhne podél pláže s jemným bílým pískem, kterou rádi navštěvují nejen turisté, ale i místní. Po celé léto je plná lidí a v noci bývá dějištěm koncertů a diskoték pod širým nebem. Současně s promenádou se podél nábřeží Tel Avivu táhne dlouhá řada moderních hotelů i obytných domů postavených v miamském stylu.  Na severním konci promenády se nachází dřevěná mola, kde se schází rybáři. Nedaleko se rozkládá Park Nezávislosti, v jehož blízkosti se nachází pláž, která je vyhrazena ortodoxním Židům a to jak mužům, tak i ženám. Centru Tel Avivu v blízkosti promenády vévodí budova Opera Towers, která je plná obchodů a restaurací. 

Od severu k jihu protínají město hlavní třídy Ben Jehuda Street a Dizengoff Street, která byla pojmenována po prvním starostovi Tel Avivu. V ulici kromě řady kaváren a restaurací najdete také Bauhaus Centrum popisující unikátní architektonické dědictví města. Jižně leží náměstí Dizengoff Square, v jehož středu se nachází rozměrná fontána z roku 1928, jejímž autorem je izraelský umělec Jakov Agama. Každou hodinu z fontány tryská voda za doprovodu hudby a světelných efektů. Východní stranu náměstí zdobí dvě budovy ve stylu Bauhausu. Jednou z nich je hotel Cinema Eden. 

Ve východní části centrálního Tel Avivu se rozkládá velké Rabinovo náměstí pojmenované po zavražděném izraelském premiérovi Jicchaku Rabinovi (1922 – 1995). Náměstí dominuje hrůzostrašná betonová radnice pomalovaná barvami. Plocha se stává pravidelným dějištěm nejrůznějších oslav, demonstrací a koncertů. Na místě, kde byl premiér zastřelen, se dnes nachází Rabinův památník postavený z čedičových kamenů. Uprostřed náměstí stojí také památník holocaustu a židovského odporu ze 70. let 20. století, který má podobu velké železné a skleněné konstrukce.

Tel Aviv je známý také svými věhlasnými muzei. Za návštěvu stojí například Muzeum židovského lidu, které bylo otevřeno roku 1978. Návštěvníky láká na interaktivní obrazovky, tematická diorámata i krátké filmy pojednávající o židovském národě, jeho tradicích i židovském umění. Zajímavé je rovněž Muzeum Erec Izrael, jež vyrostlo v oblasti Tel Kasila, kde byly během archeologických prací objeveny důkazy osídlení datované do roku 1200 před Kristem. Muzeum dnes přibližuje geologickou historii a kulturu Izraele. K vidění jsou sbírky starověkého hrnčířství, mincí, židovských náboženských předmětů a starodávným řemeslům. Nevynechejte prohlídku Telavivského muzea umění opatrujícího významnou sbírku umění 19. a 20. století. Jsou zde umístěna díla různých uměleckých směrů – impresionismu, kubismu i surrealismu. Mezi perly muzea patří díla Pabla Picassa. Nechybí ani moderní izraelské umění.

Tel Aviv
Foto: Tel Aviv

Nezapomeňte se projít Bialikovou ulicí, která je jednou z nejstarších v Tel Avivu. Je pojmenována po izraelském národním básníkovi Chaimovi Nachmanovi Bialikovi (1873 – 1934). Navštívit zde můžete jeho dům vybavený knihovnou a obrazy. Na konci ulice vás pak jistě upoutá unikátní mozaikovitá fontána od rusko-izraelského umělce Nahuma Gutmana. Další velmi starou ulicí je honosná Rotschildova třída lemovaná palmami a domy postavenými ve stylu Bauhaus. V domě číslo 6 se nachází Síň Nezávislosti, v níž byla 14. května 1948 vyhlášena nezávislost státu Izrael. Při procházce městem vás možná upoutá také strohá kancelářská budova doplněná vysokou věží nazývanou Věž míru. Byla postavena v 60. letech 20. století na místě první světské hebrejské školy. Kromě obchodů a muzea voskových figurín se v ní nachází i rozhledna, která je velkou turistickou atrakcí. Rozhledna je umístěna ve 34 podlaží a nabízí tak jedinečný výhled na město. 

Zavítat můžete rovněž do ulic Staré Jaffy, která patří k nejstarším přístavům na světě. Archeologové zde totiž objevili osídlení pocházející z 20. století před Kristem. Jaffa se dočkala úpadku poté, co bylo rozhodnuto o výstavbě Tel Avivu. Ten ji nakonec v roce 1948 zcela pohltil. Jádro Staré Jaffy je tak dnes turisticky přitažlivým centrem řemesel, umění a stravovacích zařízení. Jedinečná je Čtvrť umělců tvořená starobylými arabskými domy a úzkými dlážděnými uličkami. V současnosti v ní sídlí nejrůznější galerie, ateliéry a nachází se zde sídla umělců a řemeslníků. K významným stavbám ve Staré Jaffě patří římskokatolický klášter sv. Petra postavený v roce 1891 v unikátním stylu latinskoamerického baroka. V roce 1667 byl vystavěn klášter sv. Mikuláše, který je dodnes využíván arménskou obcí. Zajímavý je rovněž i malý pravoslavný chrám sv. Michala z 19. století, mešita Mahmudíja z roku 1812, či Hodinová věž z roku 1901, která byla postavena při příležitosti 25. výročí vlády tureckého sultána. Velkou turistickou atrakcí je také Most přání – kdo se po něm projde, dotkne se bronzové sochy a svého znamení na zvěrokruhu a pohlédne do moře, jeho přání se mu splní. 

- jap -

Další články z Izraele: 
(Ne)klidný Betlém 
Citadela neboli Davidova věž v Jeruzalému – místo Kristova odsouzení 
Chrám Božího hrobu v Jeruzalému 
Masada – pevnost Heroda Velikého 
Léčivé vody Mrtvého moře

Článek byl zobrazen 11 811 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Krásy Izraele, Palestiny, Jordánska

S poutavým výkladem české průvodkyně. Cestujte v dobré společnosti a s perfektním servisem. Již 29 let plníme sny cestovatelů. CK TILIA.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko