Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Izrael - základní informace

Na křižovatce tří kontinentů - Afriky, Asie a Evropy, se rozkládá rozlohou malá, ale svým významem obrovská země Izrael. Vzhledem ke své strategické poloze je tato země od pradávna zemí neklidu. Izrael je svatou zemí pro křesťany, židy i muslimy a ukrývá obrovské množství památek s historií starou až šest tisíc let.

Izrael znamená v překladu „bojovník Boží“. Pro Židy je to země Bohem zaslíbená, země dávné slávy i nových nadějí. Pro muslimy je zemí, kde proroci stoupali k nebesům a křesťané zase věří, že se zde narodil, žil, učil, dělal zázraky a následně byl i ukřižován Ježíš Kristus. Země se rozkládá na Blízkém východě, její západní hranici vytváří Středozemní moře. Dále Izrael hranicí s Libanonem, Sýrií, Jordánskem a Egyptem. K Izraeli přiléhá Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy, které je územím částečně spravovaným Palestinskou autonomií. Izrael tuto oblast okupuje od tzv. Šestidenní války, ke které došlo roku 1967.

Izrael je v současnosti se svou populací necelých 8 milionů obyvatel, z níž převážnou většinu tvoří Židé, jediným židovským státem na světě. Žijí zde izraelští Arabi, křesťané, Drúzové, Samaritáni a řada dalších náboženských a etnických menšin. V Izraeli se po tisíciletí formovala kulturní, náboženská a národní identita židovského lidu. Založením Státu Izrael v roce 1948 byla obnovena židovská nezávislost. V současnosti je Izrael parlamentní demokratickou republikou se všeobecným volebním právem. Jeho rozloha činí 20 770 km2, země je 520 km dlouhá a v nejširším bodě měří 116 km. Samotný Izrael považuje za své hlavní město Jeruzalém, ale většina států uznává jako hlavní město Tel Aviv. 

Přestože se Izrael rozkládá na malém území, nacházejí se na něm rozmanité typy krajin, zajímavé geografické jevy a zvláštnosti. Narazit zde můžete na lesnatá pohoří, úrodná zelená údolí, pobřežní nížiny i hornaté pouště. V této malé zemi se vyskytuje až 3000 druhů rostlin a žije zde přes 450 druhů ptáků. Více než polovinu území Izraele tvoří polopoušť a na jihu se rozkládá Negevská poušť. Země se rozkládá navíc mezi třemi pouštěmi – Syrskou, Akabskou a Saharskou a také je ohraničena třemi moři – Středozemním, Rudým a Mrtvým. Další významnou vodní plochou je pak Galilejské jezero. 

Také co se týče nadmořské výšky, může se Izrael pochlubit značnými rozdíly. Nejnižším bodem je Mrtvé moře (-408 m) a nejvyšším bodem je hora Har Meron (1208 m). Jde o nejvyšší horu území, které je mezinárodně uznáváno jako území státu Izrael. V Golanských výšinách se pak nachází ještě hora Hermon vysoká 2814 metrů nad mořem. Ta je však pod syrskou kontrolou, protože leží na hranicích Izraele, Jordánska, Sýrie a Libanonu. K dalším významným pohořím patří Karmel nebo Galilea. Součástí Velké příkopové propadliny je Jordánské údolí, které vytvořila řeka Jordán tekoucí od hory Hermon přes Chulské údolí a Galilejské jezero dále do Mrtvého moře. Dalším údolím, které je třeba zmínit je Vádí al-Araba, které končí v Akabském zálivu. 

Izrael je zemí, která má velký potenciál v oblasti rozvoje cestovního ruchu. Nabízí pestrou paletu přírodních, kulturních i historických atraktivit, z nichž některé mají světový význam. Na území Izraele se například nachází řada posvátných poutních míst. Země má celkem osm památek zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Izrael se může pyšnit velkým počtem muzeí. V zemi se však rozvíjí také klasická pobytová turistika, na pobřeží vznikají nová zajímavá letoviska lemovaná plážemi. Izrael tak přitahuje jak milovníky poznávání, tak i vyznavače vodních sportů a odpočinku na prosluněných plážích. 

Jednou z nejnavštěvovanějších lokalit je Jeruzalém – město tří hlavních monoteistických náboženství. Místo, kde stával Jeruzalémský chrám, z něhož se do dnešního dne podařil dochovat je pozůstatek v podobě Zdi nářků. Nachází se zde také třetí nejsvětější místo islámu – Skalní dóm a mešita Al-Aksá. Kromě Jeruzaléma je oblíbené také svaté město judaismu Safed nebo město Masada, které se během první židovské války stalo místem posledního odporu židů proti Římanům. Z náboženského hlediska je zajímavé také město Hebron, které bylo v minulosti hlavním městem Izraelského království. Vynechat bychom při návštěvě Izraele neměli ani metropoli Tel Aviv nebo Betlém, který je rodištěm krále Davida a Ježíše Krista. A kdo nebyl u Mrtvého moře, jako by nebyl v Izraeli. Právě Mrtvé moře je největším přírodním lákadlem zahraničních návštěvníků. Nejenže jde o nejníže položené slané jezero, ale je také nejslanějším jezerem na světě, jehož voda člověka při koupeli nadnáší.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Krásy Izraele, Palestiny, Jordánska

S poutavým výkladem české průvodkyně. Cestujte v dobré společnosti a s perfektním servisem. Již 29 let plníme sny cestovatelů. CK TILIA.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko