Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mrtvé moře

V odlehlé pouštní oblasti mezi Izraelem a Jordánskem se rozkládá Jordánské údolí, které z části pokrývá bezodtoké slané jezero známé jako Mrtvé moře. Vzhledem k tomu, že se tato vodní plocha nachází 420 metrů pod hladinou okolních moří, je Mrtvé moře nejníže položeným místem na zeměkouli.

Mrtvé moře, Izrael

Mrtvé moře zaujímá plochu přes 1000 kilometrů čtverečních, ale stále se zmenšuje. Řeka Jordán, která jezero napájí, totiž není schopna pokrýt ztráty vody vzniklé odpařováním. Délka Mrtvého moře je 67 kilometrů a šířka se pohybuje okolo 18 kilometrů. Kromě toho, že je toto jezero nejníže položením místem na Zemi, je se svou maximální hloubkou 380 metrů také nejhlubším slaným jezerem na světě. Mrtvé moře vzniklo před cca 3 miliony lety, kdy se do Jordánského údolí kvůli geologickým pohybům začala dostávat voda. Ta se následně promíchala s minerálními usazeninami a dala vzniknout rozlehlému jezeru. Vzhledem k tomu, že zde panuje velmi horké a suché klima, dochází k silnému odpařování vody, čímž se zvyšuje koncentrace soli ve vodě. Slanost Mrtvého moře se pohybuje v závislosti na hloubce a teplotě vody mezi 30 – 35%. Voda v jiných světových mořích má průměrně až 10 krát méně soli.

Mrtvé moře lemují z východu a západu vysoké skály a srázy zatímco v jeho severní a jižní části na něj navazuje rovina Jordánského údolí. Pobřeží je velmi suché a pusté, ročně zde napadne 50 až 100 mm srážek. Také nedostatek srážek způsobuje úbytek vody v jezeře. Jen od počátku 20. století došlo k poklesu hladiny Mrtvého moře a celých 12 metrů a každým rokem dále klesá v průměru o 70 cm. Řeka Jordán, která se do něj vlévá na severu, je neúměrně zemědělsky využívaná, což se odráží na úbytku vody v jejím toku. Velký podíl na tom má také umělé zadržování vody v Galilejském jezeře. Vědci zjistili, že pokud bude voda z Mrtvého moře ubývat ve stejném tempu jako doposud, v roce 2050 po této vodní ploše nezbyde vůbec nic.

Mrtvé moře, Izrael

Své pojmenování Mrtvé moře získalo toto jezero právě díky vysokému obsahu soli, která znemožňuje, aby ve vodě žili nějaké ryby, nebo se v něm vyskytovaly vodní rostliny. Žijí zde pouze určité druhy bakterií. Ve vyprahlé krajině v okolí jezera však žijí živočichové, kteří si dokázali na zdejší drsné podmínky zvyknout. Jde například o lišky, damany, zajíce, kozorožce núbijské, šakaly a spoustu dalších živočichů. Z důvodu ochrany zdejší přírody vznikly jak na izraelské, tak i jordánské straně Mrtvého moře přírodní rezervace.

Přestože je pobřeží i okolí Mrtvého moře velmi nehostinné, je v této oblasti poměrně živo. Na březích vyrostly totiž moderní turistické resorty, které jsou téměř neustále plné návštěvníků ze všech koutů světa. Na izraelské straně se nachází lázně Ejn Gedi s horkými sirnými prameny a kilometr dlouhou pláží, na které nechybí sprchy se sladkou vodou. Krystalků soli je po koupeli v moři nutné z těla odstranit. Turisticky hojně navštěvovány jsou také lázně Neve Zohar s horkými prameny či pobřežní lázně Ejn Bokek s hotely a sanatorii využívajícími léčivé bahno. V Jordánsku patří mezi největší lákadla veřejná Ammánská pláž lemovaná hotelovými komplexy

Sůl v moři, ale i další látky, které se ve vodě nachází, mají totiž blahodárné účinky na lidské zdraví. To věděli již lidé ve starověku, kteří si k Mrtvému moři přiházeli léčit své neduhy. Mrtvé moře tak patří k nejstarším přírodním lázním na světě. Voda obsahuje celkem 21 minerálů, které jsou z 26% tvořeny pevnými látkami. V nedalekých vádí, jako je například Nachal Chever, jsou přírodní termální prameny, které z části jezero napájí. I tyto prameny jsou bohaté na minerály, jako je brom, jód, síra, draslík, hořčík, sodík, vápník a další.

Mrtvé moře, Izrael

Koupel v Mrtvém moři pomáhá léčit kožní, revmatické a kloubní onemocnění, podporuje krevní oběh a omlazuje buňky. Léčivá je ale nejen voda, ale i bahno, které je plné minerálů, organických a neorganických prvků. Bahenními zábaly se můžeme zbavit svalového i nervového napětí, ulevit od revmatických bolestí a zlepšit krevní oběh. Upravované bahno z Mrtvého moře je pak využíváno také v kosmetice, kde slouží k čištění a zjemnění pokožky.

Vzhledem k tomu, že má vzduch v oblasti Mrtvého moře v sobě až o 8% více kyslíku, než jinde ve světě, a navíc obsahuje odpařované minerály, prospěje pobyt v této destinaci i lidem trpícím astmatem a dalšími respiračními či plicními chorobami. V suchém vzduchu se navíc nenachází žádné pyly ani další alergeny. Vzhledem k množství soli je voda v Mrtvém moři o dost hustší, než v ostatních mořích. Na plovoucí předměty tak působí vyšší vztlaková síla. Člověk je ve vodě nadnášen a bez jakéhokoliv snažení se udrží nad hladinou. Z tohoto důvodu jsou koupele v Mrtvém moři doporučovány při fyzioterapii.

Léčivé vody Mrtvého moře

Léčivé vody Mrtvého moře

Ačkoliv je Mrtvé moře nazýváno mořem, ve skutečnosti jde o bezodtoké slané jezero rozkládající se mezi Izraelem a Jordánskem. Mrtvé moře se pyšní hned několika „nej“ - je nejníže položeným místem na Zemi, nejhlubším slaným jezerem na světě a zároveň se řadí mezi nejslanější jezera světa.

celý článek

 

Mrtvé moře - dovolená s léčebnými účinky

Mrtvé moře - dovolená s léčebnými účinky

Léčebné pobyty u Mrtvého moře, díky jeho ozdravným a regeneračním účinkům, jsou světovým unikátem. Místní voda obsahuje více než 30% solí a velmi důležité minerály jako magnesium, vápník, uhličitan draselný (potaš), draslík, sodík, jód, sulfáty a bromidy.

celý článek

 

Mrtvé moře - živé moře

Mrtvé moře - živé moře

Mrtvé moře je unikátním, naprosto ojedinělým přírodním jevem. Je nejnižším místem zemského povrchu, jeho vody jsou nejhlubší na naší planetě, voda je nejnasycenějším roztokem. A historie sahá nejméně k biblickému praotci Abrahámovi. Mrtvé moře ale není mrtvé - každoročně k němu přijíždějí statisíce návštěvníků, aby využili jeho blahodárných účinků pro své zdraví.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Krásy Izraele, Palestiny, Jordánska

S poutavým výkladem české průvodkyně. Cestujte v dobré společnosti a s perfektním servisem. Již 29 let plníme sny cestovatelů. CK TILIA.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko