Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Léčivé vody Mrtvého moře

Ačkoliv je Mrtvé moře nazýváno mořem, ve skutečnosti jde o bezodtoké slané jezero rozkládající se mezi Izraelem a Jordánskem. Mrtvé moře se pyšní hned několika „nej“ - je nejníže položeným místem na Zemi, nejhlubším slaným jezerem na světě a zároveň se řadí mezi nejslanější jezera světa.

Mrtvé moře se táhne v délce 76 kilometrů Jordánským údolím a je široké přes 16 kilometrů. Se svými 411 metry pod hladinou moře je známo jako nejnižší přirozeně vytvořené místo na Zemi. Před cca 3 miliony let začala v důsledku geologických pohybů pronikat do údolí voda, která se smísila s rozmanitými minerálními sedimenty a vytvořila rozlehlé jezero. Suché klima způsobilo silné odpařování vody a zvýšilo koncentraci soli ve vodě. Došlo tak k vysrážení solí, křídy a sádry a vytvořily se dodnes zřetelné silné bílé povrchové vrstvy.

Mrtvé moře

Mrtvé moře je na západě i východě lemováno skalami a srázy, na severu a jihu na pobřeží navazuje táhlá rovina. Pobřeží je převážně pusté, výjimku tvoří několik oáz a turistických resortů s plážemi. Na jižním pobřeží probíhá těžba soli a dalších minerálů, nachází se zde také chemický komplex zabývající se úpravou a zpracováním vytěžených surovin. Mrtvé moře je napájeno řekou Jordán, která do něj ústí na severu. Dalšími zdroji vody jsou četná vádí, jako například Nachal Chever, z nichž do jezera proudí množství přírodních termálních pramenů. 

Mrtvé moře leží v odlehlé pouštní oblasti, v níž panuje horké a suché klima. Za rok napadne pouhých 50 až 100 mm srážek, což způsobuje vysoké vypařování vody a tím i neustálý pokles vodní hladiny. Od počátku 20. století klesla hladina Mrtvého moře již o 12 metrů a každoročně klesá asi o 70 cm. Příčinou je neúměrné využívání řeky Jordán, která ho napájí, pro zemědělství i umělé zadržování její vody v Galilejském jezeře. Pokud by úbytek vody pokračoval stejným tempem, mohlo by Mrtvé moře do roku 2050 úplně vyschnout. Zdejší drsné prostředí se zdá být nevhodné pro život, v okolí jezera však žije mnoho zvířat. Tato nehostinná krajina  je domovem kozorožců núbijských,  damanů, lišek, zajíců, šakalů a mnoha dalších drobných živočichů. Izrael i Jordánsko vyhlásily na obou stranách jezera přírodní rezervace.

Mrtvé moře

Mrtvé moře je považováno za nejstarší a také největší přírodní lázně na světě. Jeho vody byly už ve starověku využívány k léčení, odpočinku a celkovému omlazování organismu. Již po tisíce let tak přitahuje návštěvníky z nejrůznějších koutů světa. Voda Mrtvého moře je velmi bohatá na minerály, které z 26% tvoří pevné látky. Společně s bahnem se velké oblibě těší i v dnešní době. Salinita Mrtvého moře dosahuje 33,7 %, čímž se řadí mezi nejslanější jezera na světě, a jelikož dosahuje maximální hloubky 380 metrů je také nejhlubším hypersalinitním jezerem na světě. Slanost Mrtvého moře je 8,6x vyšší než ta oceánská a téměř 10x vyšší než slanost Středozemního moře. 

Právě díky své vysoké salinitě se jezero nazývá Mrtvé moře, protože brání životu vodních organismů – nenajdete v něm žádné ryby ani vodní rostliny. Žijí zde pouze některé druhy bakterií. Samotná voda Mrtvého moře obsahuje 21 minerálů a přírodní termální prameny, kterými je jezero z části napájeno, jsou taktéž bohaté na různé zdraví prospěšné minerály, jako jsou síra, brom, jód, draslík, hořčík, vápník, sodík a další. Díky této zvláštní kombinaci minerálů je voda Mrtvého moře již po staletí využívána v léčení revmatických, kloubních a kožních onemocnění. Pomáhá zbavit se podráždění a nepříjemného svědění, které způsobují kožními nemoci jako ekzémy, psoriáza a akné. Koupel ve vodách Mrtvého moře rovněž podporuje krevní oběh a omlazování buněk.

Mrtvé moře

Ve vodách Mrtvého moře se vyskytují vysoké koncentrace převážně těchto minerálů:

Hořčík – důležitý pro správnou činnost metabolismu, zlepšuje imunitní funkce, zabraňuje vzniku ledvinových kamenů a srdečním nemocem, protože reguluje srdeční rytmus. Pomáhá zlepšovat psychický stav a odbourává únavu. Zpomaluje procesy stárnutí a snižuje přecitlivělost kůže.

Vápník – nejenže má velký význam pro pevnost kostí a zubů, ale má rovněž posilňující účinky na buňky pokožky a celého těla, aktivuje enzymy.

Brom – je skvělou dezinfekcí, pomáhá hojit kožní nemoci (především lupénku), zklidňuje citlivá nervová zakončení v pokožce a reguluje správnou funkci štítné žlázy.

Sodík – důležitý pro udržení osmotického tlaku v buňkách, napomáhá látkové výměně mezi buňkami a umožňuje snáze vylučovat toxické látky.

Draslík - pozitivně ovlivňuje krevní tlak a srdeční rytmus, zlepšuje buněčný metabolismus. Udržuje tělní tekutiny v rovnováze a tím nastavuje optimální úroveň vlhkosti pokožky, omezuje praskání jemných cévek.

Léčivá ovšem není jen voda, ale také černé bahno z Mrtvého moře, které obsahuje homogenní směs minerálů, organických a neorganických prvků. Léčivé bahenní zábaly odstraňují svalové a nervové napětí, zlepšují krevní oběh a ulevují od revmatických bolestí. Upravené bahno z Mrtvého moře slouží také pro čištění a zjemnění pokožky. Pobyt u Mrtvého moře však prospěje také pacientům trpícím respiračními nemocemi jako je astma, chronické plicní choroby, cystická fibróza nebo srdečními chorobami. Vzduch je v této oblasti nasycen kyslíkem až o 8 % více než v jiných částech světa a také odpařovanými minerály. Vzduch je suchý a neobsahuje žádné pyly ani jiné alergeny.

Mrtvé moře

Kvůli vysokému podílu soli je hustota vody v Mrtvém moři mnohem vyšší, než v jiných mořích. Vyšší je tedy i vztlaková síla působící na plovoucí předměty. Abyste se udrželi nad hladinou, nemusíte plavat, stačí se do vody položit a nechat se nadnášet. Jelikož je pohyb v této vodě lehčí a snadnější, využívají se koupele v Mrtvém moři také k fyzioterapii. Vzhledem k ozdravným a povzbuzujícím účinkům zdejší vody, bahna i vzduchu se stalo Mrtvé moře vyhledávanou lokalitou pro návštěvníky z nejrůznějších zemí světa. Je destinací, kde zažijete průměrně 330 slunečných dnů v roce, kde se letní teploty pohybují mezi 32 a 39 °C a v zimě teplota neklesá pod 20 °C. Další výhodou je, že zde slunce opaluje bez škodlivých účinků ultrafialových paprsků. Sluneční paprsky se totiž zachytávají ve třech vrstvách - atmosférické, vrstvě vytvořené odparem minerálů a ve vrstvě ozónové, která je zde obzvláště silná.

Na březích Mrtvého moře vyrostlo několik turistických letovisek, která jsou vlastně pobřežními lázněmi. Nejznámější lázně na izraelské straně se nazývají Ejn Gedi a najdete v nich horké sirné prameny. Pobřeží je zde lemováno asi kilometr dlouhou pláží. Ta leží jižně od stejnojmenné přírodní rezervace, která je domovem mnoha druhů pouštních zvířat. Na pláži nechybí sprchy se sladkou vodou, která je nezbytná pro smytí krystalků soli z těla po koupání v Mrtvém moři. Dalšími turisticky vyhledávanými místy jsou pobřežní lázně Ejn Bokek, kde se nachází hotely a sanatoria využívající léčivé bahno, a také malé lázně Neve Zohar s horkými prameny.

Mrtvé moře

Na jordánské straně jezera je možné navštívit Ammánskou pláž. Jde o veřejnou pláž vybavenou rovněž nezbytnými sprchami a lemovanou hotelovými komplexy. Kdo má zájem, může si zaplatit vstup na soukromé pláže. Kousek odtud se nachází úchvatná vyhlídka s názvem Panorama Mrtvé moře, na níž najdete také restauraci a muzeum. Také v místě zvaném Swaimeh bylo postaveno 5 luxusních hotelů a výstavba dalších je v plánu. Směrem do vnitrozemí se otevírá přírodní rezervace Vádí al-Mujíb, která je útočištěm divoké zvěře. Rezervací protínají poznávací trasy, které vedou kolem částečně zatopených kaňonů. Pro vstup je třeba zaplatit poplatek ve Wild Jordan Centre v Ammánu.

Další informace z Izraele na Světadílech

- jap -

Článek byl zobrazen 25 121 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Krásy Izraele, Palestiny, Jordánska

S poutavým výkladem české průvodkyně. Cestujte v dobré společnosti a s perfektním servisem. Již 29 let plníme sny cestovatelů. CK TILIA.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko