Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zeď nářků - Jeruzalém

Zeď nářků, nebo také Západní zeď je tím, co se podařilo dochovat ze západní části vnější hradby, která ke konci období druhého jeruzalémského chrámu obklopovala jeruzalémskou Chrámovou horu. Tato masivní zeď postavená z obrovských kamenných kvádrů je nejposvátnějším židovským místem. Spousta věřících sem přichází každý den odříkat celou Knihu žalmů.

Zeď je dnes jedinou dochovanou součástí hradby Chrámové hory, kterou nechal postavit král Herodes Veliký v roce 20 před Kristem. Stalo se tak v rámci rozšíření Chrámového okrsku. Ohromné kameny nacházející se ve spodní části zdi jsou původní a pamatují dobu Heroda Velikého, zatímco vyšší bloky přibyly až v umajjovské a fátimovské éře. Poté, co byl Jeruzalém během První židovské války v roce 70 našeho letopočtu zničen římským vojskem, zůstala stát právě jen Zeď nářků a Malá zeď. Za nadvlády Osmanů se zeď stala hlavním poutním místem Židů, kteří sem přicházeli truchlit nad zkázou Chrámu. První zmínka o smutečních modlitbách Židů na tomto místě pochází od poutníka z Bordeaux, který Jeruzalém navštívil v roce 333. Od té doby se zeď nazývá Zdí nářků, i když v hebrejštině se používá správný název Západní zeď (jelikož šlo ve skutečnosti o západní zeď Chrámu).

Zeď nářků, Jeruzalém

Roku 638 připadl Jeruzalém muslimům, kteří nechali na Chrámové hoře vystavět několik mešit. Sultán umožnil Židům, aby i nadále pobývali v Jeruzalémě a právě v tomto období se zavedl zvyk modliteb na jihozápadě Chrámové hory. Asi 20 let byl Jeruzalém pod nadvládou Jordánska a Židé neměli ke Chrámové hoře přístup. Zeď nářků byla tehdy jedinou částí trosek, k níž se směli přiblížit. Během Šestidenní války v roce 1967 získali Izraelci kontrolu nad Starým městem a Židům sem byl opět povolen vstup. Izraelci poté srovnali se zemí přilehlou arabskou čtvrť a vytyčili náměstí s názvem Western Wall Plaza.

Western Wall Plaza zastává funkci synagogy pod širým nebem, kde se scházejí věřící, aby zde odříkali každodenní, šabatové i sváteční modlitby. Tento zvláštní prostor nacházející se před Zdí nářků je zábranou rozdělen na dvě části – mužskou a ženskou. Obě pohlaví se tak modlí zvlášť. Přestože jde o jinak veřejné místo, dochází zde často ke sporům týkajícím se vzájemného poměru mužské a ženské části. Neortodoxní skupiny věřících mají totiž přání, aby se bohoslužeb mohli účastnit muži i ženy společně, což se u přísně ortodoxních Židů setkává s nepochopením.

Na náměstí se konají také slavnostní shromáždění, například při příležitosti dosažení věku náboženské odpovědnosti chlapce či dívky. Někteří věřící sem přichází každý den odříkat klidně i celou Knihu žalmu, jiní jsou zase přesvědčeni, že větší účinek mají písemné prosby k Bohu. Proto do spár ve zdivu vkládají papírky se svými přáními. Možné je také své přání vyřknout směrem ke zdi, když se jí dotýkáte.


Autor: Naaman Saar Stavy

V levém rohu „mužské“ části je k vidění Wilsonův oblouk, který byl pojmenován po slavném archeologovi, jež zde bádal v 19. století. Oblouk je součástí budovy sloužící jako synagoga. Archeologové z tohoto oblouku vyhloubili do Zdi nářků chodbu, aby mohli prozkoumat její základy. Chodba vede na sever podél čelní strany a lemuje herodeskou ulici, která se nachází pod úrovní ulice nynější. Na zemský povrch se vynořuje až na Via Dolorosa.

Pokud vás zajímá historie židovského národa, nevynechejte návštěvu Centra generací, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací. Přístup k tomuto středisku a k podzemní chodbě je možný pouze během prohlídky, kterou je nutné si objednat předem. Každoročně se devátý den měsíce „avu“, který připadá na červenec nebo srpen, drží půst na památku zničení prvního i druhého Chrámu na Chrámové hoře. V tuto dobu věřící sedí na zemi a čtou žalozpěvy a elegie.

Ke zdi v současné době mohou přistoupit i jinověrci, pokud ovšem budou mít pokrývku hlavy, vhodné oblečení a budou se chovat slušně. Všichni příchozí mohou u zdi vyslovit své modlitby. Přichází sem také spousta turistů, z nichž mnozí přiznávají, že i když jsou ateisté, působí na ně toto místo velmi emotivně. Nedá se tedy popřít, že má Zeď nářků svého Genia loci a oplývá prazvláštní atmosférou.

- jap -

Předchozí články z Izraele:
Jad Vašem - památník obětem holocaustu
Caesarea – Herodova chlouba
Neklidný Hebron
Křižácké město Akko
Svatá země

Článek byl zobrazen 26 715 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Krásy Izraele, Palestiny, Jordánska

S poutavým výkladem české průvodkyně. Cestujte v dobré společnosti a s perfektním servisem. Již 29 let plníme sny cestovatelů. CK TILIA.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko