Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jeruzalém - Chrámová hora

V jihovýchodní části jeruzalémského Starého města se rozprostírá rozlehlá plošina nazývaná Haram aš-Šaríf, neboli Chrámová hora. Jde o místo, kde údajně stával Šalamounův chrám a později také tzv. Druhý chrám, jež nechal rozšířit Herodes Veliký, ale byl zničen Římany. Po dlouhých letech zapomnění zde v roce 691 vyrostl nepřehlédnutelný Skalní chrám.

Celá Chrámová hora je dnes nejposvátnějším místem judaismu, třetím nejposvátnějším místem islámu a jistý význam má pro některé křesťany, zvláště pak protestanty. Díky tomu se stala jedním z nejuctívanějších míst na celém světě, ale také jedním z nejspornějších. Prostranství, na němž se Chrámová hora nachází, má půdorys nepravidelného čtyřúhelníku o rozměrech 313 x 470 x 280 x 485 metrů.

Chrámová Hora, Jeruzalém

Dominantní stavbou Chrámové hory je Skalní chrám, který jako jednu z prvních velkých staveb islámské architektury nechal v letech 688 - 691 vybudovat umajjovský chalífa Abd al-Malik. Tato majestátní stavba měla dokazovat nadřazenost islámu a stát se centrem islámské víry ve Svatém městě. V současnosti dominuje celému Jeruzalému, je jeho neodmyslitelným symbolem a nejvýznamnější památkou. Muslimové ji nazývají „Vznešená a ušlechtilá svatyně“, Židé a křesťané pak Skalní chrám. Jde o matematicky přesně vyváženou stavbu, na níž se odráží prvky klasicistní a byzantské architektury.

V Jeruzalémě také navštivte:
Jeruzalém - Davidova věžJeruzalém - Chrám Božího hrobu
Křížová cesta, JeruzalémZeď nářků, Jeruzalém
Levné ubytování v Jeruzalému

Skalní chrám je dominantou Chrámové hory 

Skalní chrám je osmibokým dómem, kterému vévodí mohutná kupole. Původně byla zhotovena z mědi, ale díky finanční podpoře zesnulého jordánského krále Husajna II. ji pokrývá plátkové zlato. Vnitřek kupole je doslova oslnivý, má nádhernou květinovou výzdobu a různé nápisy. Dlouhý text oslavuje Saladina, který se finančně zasloužil o rekonstrukci chrámu. Na stěnách jsou k vidění fascinující zlatozelené mozaiky. Tambur (válcovitá část stavby) je ozdoben keramickým obkladem doplněným verši z koránu. Pestrobarevný keramický obklad najdeme na převážné části exteriéru. Jde o věrné kopie perských dlaždic, kterými byly v roce 1545 nahrazeny původní poškozené mozaiky. Na osmiboké arkádě jsou k vidění mozaiky s nápisem vyzývajícím křesťany k uznání islámské pravdy.

Chrámová Hora, Jeruzalém

Uvnitř Skalního chrámu se nachází skála, na níž se podle různých tvrzení Abraham chystal obětovat Izáka. V minulosti zde stávala Herodova velesvatyně a Muhammad se odtud údajně vznesl na nebesa. V síni pod skálou se nachází Studna duší, u níž se podle věřících dvakrát za měsíc scházejí zemřelí k modlitbám. V těsné blízkosti Skalního chrámu stojí Řetězový chrám s nevelkou kupolí podpíranou sedmnácti sloupy, který je podle jisté teorie považován za střed světa. Keramický obklad v jeho interiéru je opravdu honosný a předčí i výzdobu v samotném Skalním chrámu.

Okolo Skalního chrámu začaly v průběhu staletí postupně přibývat další a další objekty, dnes zde tak najdete mnoho architektonických klenotů, které rozhodně stojí za prohlídku. Celé prostranství je jakýmsi muzeem islámského stavitelství. K vidění jsou ajjúbovské (Koránská škola), mamlúcké (madrasy) a osmanské objekty.  Do některých částí Haram aš-Šarífu však nemají návštěvníci přístup.

Chrámová Hora, Jeruzalém

Druhou nejvýznamnější stavbou na Chrámové hoře je mešita al-Aksá postavená na počátku 8. století. Je hlavním centrem islámské víry v Jeruzalémě a každý pátek přitahuje zástupy zbožných muslimů na polední modlitbu. Vzhled mešity prošel během staletí mnoha změnami. Během prvních 60 let své existence byla hned dvakrát kompletně srovnána se zemí silným zemětřesením. Dnešní podoba mešity tak pochází z 11. století, ale vzhled interiéru připomíná úpravy z poloviny 20. století. K vidění jsou například mramorové sloupy, které mešitě daroval Benito Mussolini, nebo složitě zdobený strop, jehož výmalbu financoval egyptský král Farúk. K původnímu vybavení patří mihráb, tambur a mozaiky nad obloukem ve střední lodi. Až do roku 1969 se mešita pyšnila nádhernou kazatelnou pocházející z doby Saladina, tedy z 12. století. Bohužel pomatený návštěvník tehdy založil v mešitě požár, po němž se kazatelna ztratila.

Další nepřehlédnutelnou stavbou na Haram aš-Šarífu je Kájtbájova kašna, která byla vystavěna na příkaz mamlúckého sultána Kájtbáje ve druhé polovině 15. století. Má nádherně zdobnou kamennou kupoli, která je jedinou svého druhu v celé Svaté zemi. V bývalém refektáři řádu templářských rytířů si můžete prohlédnout Muzeum islámského umění, které opatruje předměty darované Chrámové hoře v průběhu mnoha staletí. K vidění jsou také architektonické pozůstatky mnoha zdejších budov. Mezi kolekcemi spatříte i různá vydání koránu, tkaniny, zbraně a keramiku.

Chrámová Hora, Jeruzalém

Zajímavostí je jistě „kanátir“, tedy volně stojící arkády zakončující schodiště vedoucí na plošinu kolem Skalního chrámu. Celkem zde takovýchto schodišť najdete osm, každé však má jinou velikost, délku i dobu vzniku. Na Chrámové hoře se nachází rovněž několik islámských náboženských vysokých škol – madras. Jednou z nich je i Ašfaríja, kterou nechal v roce 1482 postavit sultán Kájtbáj. Pyšní se neobyčejně bohatě zdobeným portálem, pásy z různobarevných kamenů, kamennou mozaikou a stalaktitovou výzdobou. V její blízkosti sídlí madrasa Usmáníja, Isirdíja, Malikíja a Omaríja. Dalším centrem muslimského učení je Koránská škola někdy nazývaná také „Chrám vzdělanosti“.

Součástí rozlehlého prostranství je několik bran, kterými se na něj vstupuje. Většina z nich náležela k původním městským hradbám, tak jako Zlatá brána, zvaná také Brána milosrdenství. Dalšími branami jsou Řetězová brána, Maurská brána (vchod pro jinověrce), Brána obchodníků s bavlnou vedoucí na stejnojmenný trh a Brána kmenů.

Část západní stěny Chrámové hory tvoří také Zeď nářků, která je pozůstatkem židovského Jeruzalémského chrámu, který byl zničen v roce 70. Židé věří, že v „onen den“ bude Chrám znovu vybudován Mesiášem. V minulosti byl totiž centrem náboženského kultu izraelského lidu. Dnes je tato masivní zeď z obrovských kamenných kvádrů považována za nejposvátnější židovské místo a stala se místem neustálých modliteb.

- jap -

Podívejte se další informace z Izraele na Světadílech

Betlém, IzraelEilat, IzraelJeruzalém, Izrael
Mrtvé moře, IzraelTel Aviv, Izrael

Článek byl zobrazen 25 327 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Krásy Izraele, Palestiny, Jordánska

S poutavým výkladem české průvodkyně. Cestujte v dobré společnosti a s perfektním servisem. Již 29 let plníme sny cestovatelů. CK TILIA.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko