Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Izrael - lokality a destinace

Izrael je zemí, v níž se fantasticky doplňují historicky zajímavá místa tří světových monoteistických náboženství s pamětihodnostmi i přírodními zajímavostmi. Na své si zde však přijdou i ti, kdo vyhledávají tradiční odpočinek u moře. Izrael je zkrátka ideální destinací jak pro poznávací, tak i pobytovou dovolenou. Lokalit, které stojí za vidění, je v zemi více než dostatek.

Žádná návštěva Izraele by nebyla úplná bez prohlídky Jeruzaléma, který je znám hustou koncentrací nejsvětějších míst všech tří náboženství. V centru Jeruzaléma se rozkládá Staré město s Davidovou věží, která je jakožto místo Kristova odsouzení významná pro křesťany. Chrámová hora, na níž stojí Skalní chrám s úchvatnou kopulí, je zase nejsvětějším místem pro muslimy a Židy. Nedaleko stojící Zeď nářků je nejposvátnějším židovským místem. Snad v žádném jiném městě jako právě v Jeruzalémě nenajdete tolik prastarých památek, které kontrastují se záplavou obchůdků se suvenýry a se stánky pouličních prodejců jídla.

Izrael - Jeruzalém
Foto: Jeruzalém

Dalším neméně zajímavým městem je Betlém ležící na Západním břehu Jordánu. Současný palestinský Betlém, který je znám jako rodiště Ježíše Nazaretského a místo, kde vyrůstal a byl na krále korunován David, je obrovským turistickým magnetem. Ve velkém sem přijíždějí nejen věřící, ale i ateisté, které zajímá historie a všudypřítomné památky. Betlém však není jen městem památek, toto rušné historické město má i svou moderní tvář.

Milovníci koupání, lenošení u moře a vyznavači vodních sportů by se měli vypravit do Eilatu, jednoho z největších izraelských letovisek. Návštěvníci sem přijíždějí hlavě kvůli azurovému moři a bohatému podmořskému životu. Letovisko se tak stalo rájem potápěčů. Pobřeží je lemováno nádhernými plážemi, které se v délce několika kilometrů táhnou až do sousedního Egypta. Ve městě je možné navštívit slavnou podmořskou observatoř, rozkládající se z části pod vodou, která nabízí úchvatný pohled na korálové útesy Akabského zálivu.

Izrael - Eilat
Foto: Eilat

Možnost poznat ten pravý Izrael máte také v Hebronu – právě v tomto městě se můžete seznámit nejen s tisíciletými dějinami země, ale také pocítíte současné rozdělení Izraele. Hebron je jedním z nejstarších měst Blízkého východu, jehož dějiny sahají až do rané doby bronzové, ale kupodivu v něm příliš turistů nenajdete. Může za to proměnlivá bezpečnostní situace a fakt, že se město v uplynulých desetiletích stalo dějištěm řady atentátů a střetů mezi Palestinci a Židy.

V Izraeli máte možnost navštívit také jedno z nejstarších měst na světě a tím je Jericho. Toto poměrně malé město se dnes nachází pod palestinskou samosprávou, ale svým významem sahá mnohem dál, než jsou hranice Izraele. Jeho vznik je datován do období kolem doku 9 000 před Kristem. V Jerichu tak máte jedinečnou možnost se dostat do tak těsného kontaktu s pradávnou historií.

Izrael - Tel Aviv
Foto: Tel Aviv

Koupání a rušného nočního života si můžete užívat také v izraelském hlavním městě Tel Avivu, který je považován za vstupní bránu do země. Ben Gurionovo mezinárodní letiště v současnosti vítá turisty ze všech koutů světa, kteří si sem přijíždějí užít svou dovolenou. V centru Tel Avivu je možné se procházet nejmodernějšími obchodními středisky a navštěvovat diskotéky či bary, na pobřeží vás pak čekají nádherné písečné pláže s pozvolným svažováním do azurového moře. Kdo zatouží po kultuře, může navštívit Muzeum Izraele či Muzeum umění. Historii Izraele můžete obdivovat zase v tisíce let starém přístavu Jaffa, kde údajně svou loď stavěl i sám Noe.

Turisté v hojných počtech navštěvují také Nazaret, město křivolakých uliček a kamenných domů. Přestože Nazaret, v němž dnes žije okolo 80 tisíc obyvatel, nepatří mezi největší města v zemi, je jeho název známý i na opačném konci světa. Podle Nového zákona byl právě Nazaret domovem Josefa a Marie a městem, kde Ježíš Nazaretský prožil své mládí. Dominantní stavbou města je bazilika Zvěstování, která je největším křesťanským komplexem na Blízkém východě.

Izrael - Mrtvé moře
Foto: Mrtvé moře

Spousta turistů přijíždí do Izraele také kvůli koupání v Mrtvém moři. Nejen jeho voda, ale také bahno a celkové klima oblasti působí blahodárně na lidské tělo. Mrtvé moře pomáhá lidem se zbavovat kožních, kloubních i svalových obtíží. Nechat se nadnášet extrémně slanou vodou Mrtvého moře, které se nachází 420 metrů pod hladinou oceánu a je tak nejníže položeným místem na zemi, je nezapomenutelným zážitkem. Návštěvu Svaté země je možné si okořenit také návštěvou Golanských výšin, pevnostmi Masada či Akko.

Křižácké město Akko

Křižácké město Akko

Sever Izraele je pravděpodobně nejpřitažlivější oblastí ve Svaté zemi. A právě zde se nachází město Akko, někdy zvané též Akkon či Acre, které má po Jeruzalému nejkompletněji zachované staré historické jádro. Právě proto bylo v roce 2001 staré Akko zapsáno na seznam světového a kulturního dědictví organizace UNESCO.

celý článek

 

Vánoce v palestinském Betlémě

Vánoce v palestinském Betlémě

Betlém, město na Západním břehu Jordánu, je správním centrem jednoho ze 16 obvodů, z kterých sestává Palestinská autonomní oblast. Oblast Betléma zahrnuje 10 městských obcí, 58 vesnic a 3 uprchlické tábory. Celkem je to 575 km2, na kterých žije zhruba 140 tisíc obyvatel. V samotném městě Betlémě pak 30 tisíc obyvatel. Město je centrem palestinského cestovního ruchu a kultury. Sídlí zde jedna z nejstarších křesťanských komunit na světě. Betlém, rodiště Ježíše z Nazaretu, je pro celý křesťanský svět symbolem oslavy Vánoc.

celý článek

 

Zeď nářků - Jeruzalém

Zeď nářků - Jeruzalém

Zeď nářků, nebo také Západní zeď je tím, co se podařilo dochovat ze západní části vnější hradby, která ke konci období druhého jeruzalémského chrámu obklopovala jeruzalémskou Chrámovou horu. Tato masivní zeď postavená z obrovských kamenných kvádrů je nejposvátnějším židovským místem. Spousta věřících sem přichází každý den odříkat celou Knihu žalmů.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Krásy Izraele, Palestiny, Jordánska

S poutavým výkladem české průvodkyně. Cestujte v dobré společnosti a s perfektním servisem. Již 29 let plníme sny cestovatelů. CK TILIA.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko