Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nazaret - biblické město

V izraelském Severním distriktu se na vyvýšenině mezi údolím řeky Jordán a Jizre´elským údolím nachází město Nazaret. Je součástí historického regionu Dolní Galilea a jedním z hlavních křesťanských poutních cílů ve Svaté zemi. Nazaret je totiž místem, kde podle Nového zákona došlo ke zvěstování Panny Marie a narození Ježíše Krista.

Podle četných archeologických průzkumů je jasné, že byla tato oblast osídlena již před 9000 lety. O existenci Nazaretu v tak dávných dobách však nejsou dochovány žádné písemné zmínky. Jelikož není Nazaret zmíněn ani ve Starém zákoně, bylo jeho postavení tehdy pravděpodobně nevýznamné. Mnozí historikové jsou zase přesvědčeni, že Nazaret do 1. století našeho letopočtu neexistoval, jiní zase tvrdí, že patřil pod jiné město. Původ Nazaretu je tak opředen tajemstvím. 


Foto: bazilika Zvěstování

Podle Nového zákona byl Nazaret domovem Josefa a Marie a také místem, kde archanděl Gabriel Marii zvěstoval, že porodí dítě. Nazaret se stal rodištěm Ježíše Krista a místem, kde prožil své dětství a mládí. Město vyniká pestrou historií. Tehdejší vesnice velmi trpěla v římském područí během židovského povstání, ke kterému došlo v roce 66. Poté nastalo za vlády Byzantinců období rozkvětu. Když v roce 1099 dobyli křižáci Svatou zemi, tato obec se proměnila ve významné křesťanské centrum. Ve 12. i 13. století se jí opakovaně zmocňovali muslimové, proto začala být pro křesťany velmi nebezpečná. Ke zlepšení vztahů mezi křesťany a muslimy došlo až v 18. století. V té době také františkáni získali baziliku Zvěstování a křesťanství se už v Nazaretu udrželo. 

V současné době je Nazaret významným poutním místem, kde je možné si prohlédnout celou řadu křesťanských kostelů. Nejen za nimi sem přijíždějí davy turistů z nerůznějších koutů světa. Nedávno došlo ve městě k realizaci několika projektů, mnohé stavby byly obnoveny a také byly vystavěny moderní hotely, které pomáhají městu vypořádat se s náporem turistů. Tak vysoké počty návštěvníků, se kterými se Nazaret každoročně potýká, bohužel přispěly ke ztrátě původní magické atmosféry města. 


Foto: bazilika Zvěstování

Stará část Nazaretu je přesto stále fascinující, obývají ji jak křesťanští, tak i muslimští Palestinci. Právě sem jsou soustředěny veškeré významné památky a najdete tady typickou původní architekturu. Veškerý život se odehrává na místním súku (trhu), který je tvořen bludištěm úzkých klikatých uliček lemovaných stánky s pestrou škálou nejrůznějšího a někdy i dosti neobvyklého zboží.

Nejvýznamnější památkou je bazilika Zvěstování, která byla v roce 1969 postavena na základech dvou dřívějších kostelů – byzantského a křižáckého. Ty zase vyrostly na místě, kde došlo ke zvěstování o narození Ježíše. V současnosti je tato moderní bazilika dominantou města a představuje jeho ústřední bod. Nápadná svatyně má velkou kopuli a do výšky mnoha metrů ční nad Nazaretem. V kryptě se nachází jeskyně Zvěstování, kde se Panně Marii údajně zjevil archanděl Gabriel. 

V bezprostřední blízkosti baziliky byla plánována výstavba velké mešity, které se však setkala s velkou nelibostí obyvatel. Výstavbu kritizovali lidé z křesťanských kruhů i sám papež Jan Pavel II. Nakonec bylo veškeré plánování v roce 2002 oficiálně zastaveno. Další významnou památkou je malý, komorní kostel svatého Josefa, jež byl postaven v roce 1914 na místě, kde se předpokládalo, že se nacházel Josefův dům a jeho tesařské dílny. V kostele svatého Josefa se nachází jeskyně Svaté rodiny.

Zajímavý ovšem není pouze Nazaret, ale také jeho blízké okolí. Nedaleko se nachází pozůstatky opevněného města Cipori, které je známé jako rodiště svaté Anny, matky Panny Marie. Město je situováno na kopci severozápadně od Nazaretu a ukrývá jedinečné mozaiky pocházející z třetího století. Dochovalo se i římské divadlo s kapacitou pěti tisíc míst, k vidění jsou ruiny křižácké citadely i starověkého vodovodu. Přibližně 10 kilometrů východně od Nazaretu se zvedá hora Tábor, na níž stojí nádherná bazilika z roku 1924. Byla vystavěna jako připomínka Proměnění Páně a je místem zjevení proroků Eliáše a Mojžíše. Částečně zastiňuje opodál stojící mohutné rozvaliny muslimské pevnosti z 12. století. Je třeba zmínit také vesnici prvního Ježíšova zázraku známou jako Kána Galilejská ležící asi 14 km severně od Nazaretu. Právě zde Ježíš Kristus při příležitosti svatby proměnil vodu ve víno.

- jap - 

Předchozí články z Izraele
Galilejské (Genezaretské) jezero 
Chrámová hora 
Zeď nářků - Jeruzalém 
Jad Vašem - památník obětem holocaustu 
Caesarea – Herodova chlouba

Článek byl zobrazen 16 704 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Krásy Izraele, Palestiny, Jordánska

S poutavým výkladem české průvodkyně. Cestujte v dobré společnosti a s perfektním servisem. Již 29 let plníme sny cestovatelů. CK TILIA.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko