Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Izrael - lokality a destinace

Izrael je zemí, v níž se fantasticky doplňují historicky zajímavá místa tří světových monoteistických náboženství s pamětihodnostmi i přírodními zajímavostmi. Na své si zde však přijdou i ti, kdo vyhledávají tradiční odpočinek u moře. Izrael je zkrátka ideální destinací jak pro poznávací, tak i pobytovou dovolenou. Lokalit, které stojí za vidění, je v zemi více než dostatek.

Žádná návštěva Izraele by nebyla úplná bez prohlídky Jeruzaléma, který je znám hustou koncentrací nejsvětějších míst všech tří náboženství. V centru Jeruzaléma se rozkládá Staré město s Davidovou věží, která je jakožto místo Kristova odsouzení významná pro křesťany. Chrámová hora, na níž stojí Skalní chrám s úchvatnou kopulí, je zase nejsvětějším místem pro muslimy a Židy. Nedaleko stojící Zeď nářků je nejposvátnějším židovským místem. Snad v žádném jiném městě jako právě v Jeruzalémě nenajdete tolik prastarých památek, které kontrastují se záplavou obchůdků se suvenýry a se stánky pouličních prodejců jídla.

Izrael - Jeruzalém
Foto: Jeruzalém

Dalším neméně zajímavým městem je Betlém ležící na Západním břehu Jordánu. Současný palestinský Betlém, který je znám jako rodiště Ježíše Nazaretského a místo, kde vyrůstal a byl na krále korunován David, je obrovským turistickým magnetem. Ve velkém sem přijíždějí nejen věřící, ale i ateisté, které zajímá historie a všudypřítomné památky. Betlém však není jen městem památek, toto rušné historické město má i svou moderní tvář.

Milovníci koupání, lenošení u moře a vyznavači vodních sportů by se měli vypravit do Eilatu, jednoho z největších izraelských letovisek. Návštěvníci sem přijíždějí hlavě kvůli azurovému moři a bohatému podmořskému životu. Letovisko se tak stalo rájem potápěčů. Pobřeží je lemováno nádhernými plážemi, které se v délce několika kilometrů táhnou až do sousedního Egypta. Ve městě je možné navštívit slavnou podmořskou observatoř, rozkládající se z části pod vodou, která nabízí úchvatný pohled na korálové útesy Akabského zálivu.

Izrael - Eilat
Foto: Eilat

Možnost poznat ten pravý Izrael máte také v Hebronu – právě v tomto městě se můžete seznámit nejen s tisíciletými dějinami země, ale také pocítíte současné rozdělení Izraele. Hebron je jedním z nejstarších měst Blízkého východu, jehož dějiny sahají až do rané doby bronzové, ale kupodivu v něm příliš turistů nenajdete. Může za to proměnlivá bezpečnostní situace a fakt, že se město v uplynulých desetiletích stalo dějištěm řady atentátů a střetů mezi Palestinci a Židy.

V Izraeli máte možnost navštívit také jedno z nejstarších měst na světě a tím je Jericho. Toto poměrně malé město se dnes nachází pod palestinskou samosprávou, ale svým významem sahá mnohem dál, než jsou hranice Izraele. Jeho vznik je datován do období kolem doku 9 000 před Kristem. V Jerichu tak máte jedinečnou možnost se dostat do tak těsného kontaktu s pradávnou historií.

Izrael - Tel Aviv
Foto: Tel Aviv

Koupání a rušného nočního života si můžete užívat také v izraelském hlavním městě Tel Avivu, který je považován za vstupní bránu do země. Ben Gurionovo mezinárodní letiště v současnosti vítá turisty ze všech koutů světa, kteří si sem přijíždějí užít svou dovolenou. V centru Tel Avivu je možné se procházet nejmodernějšími obchodními středisky a navštěvovat diskotéky či bary, na pobřeží vás pak čekají nádherné písečné pláže s pozvolným svažováním do azurového moře. Kdo zatouží po kultuře, může navštívit Muzeum Izraele či Muzeum umění. Historii Izraele můžete obdivovat zase v tisíce let starém přístavu Jaffa, kde údajně svou loď stavěl i sám Noe.

Turisté v hojných počtech navštěvují také Nazaret, město křivolakých uliček a kamenných domů. Přestože Nazaret, v němž dnes žije okolo 80 tisíc obyvatel, nepatří mezi největší města v zemi, je jeho název známý i na opačném konci světa. Podle Nového zákona byl právě Nazaret domovem Josefa a Marie a městem, kde Ježíš Nazaretský prožil své mládí. Dominantní stavbou města je bazilika Zvěstování, která je největším křesťanským komplexem na Blízkém východě.

Izrael - Mrtvé moře
Foto: Mrtvé moře

Spousta turistů přijíždí do Izraele také kvůli koupání v Mrtvém moři. Nejen jeho voda, ale také bahno a celkové klima oblasti působí blahodárně na lidské tělo. Mrtvé moře pomáhá lidem se zbavovat kožních, kloubních i svalových obtíží. Nechat se nadnášet extrémně slanou vodou Mrtvého moře, které se nachází 420 metrů pod hladinou oceánu a je tak nejníže položeným místem na zemi, je nezapomenutelným zážitkem. Návštěvu Svaté země je možné si okořenit také návštěvou Golanských výšin, pevnostmi Masada či Akko.

Chrám Božího hrobu v Jeruzalému

Chrám Božího hrobu v Jeruzalému

Nejvýznamnější křesťanskou památkou na světě je bezpochyby jeruzalémský Chrám Božího hrobu, který byl vystavěn na místě předpokládaného ukřižování, pohřbu a následného zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Nachází se uvnitř hradeb starého města Jeruzaléma na místě, které většina křesťanů uctívá jako Golgotu neboli horu Kalvárii.

celý článek

 

Jeruzalém - Chrámová hora

Jeruzalém - Chrámová hora

V jihovýchodní části jeruzalémského Starého města se rozprostírá rozlehlá plošina nazývaná Haram aš-Šaríf, neboli Chrámová hora. Jde o místo, kde údajně stával Šalamounův chrám a později také tzv. Druhý chrám, jež nechal rozšířit Herodes Veliký, ale byl zničen Římany. Po dlouhých letech zapomnění zde v roce 691 vyrostl nepřehlédnutelný Skalní chrám.

celý článek

 

Léčivé vody Mrtvého moře

Léčivé vody Mrtvého moře

Ačkoliv je Mrtvé moře nazýváno mořem, ve skutečnosti jde o bezodtoké slané jezero rozkládající se mezi Izraelem a Jordánskem. Mrtvé moře se pyšní hned několika „nej“ - je nejníže položeným místem na Zemi, nejhlubším slaným jezerem na světě a zároveň se řadí mezi nejslanější jezera světa.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Krásy Izraele, Palestiny, Jordánska

S poutavým výkladem české průvodkyně. Cestujte v dobré společnosti a s perfektním servisem. Již 24 let plníme sny cestovatelů.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko